Németh István (Putyu) 2023-as évértékelése

Putyu az U14-U18 évfolyamba tartozó kajakosok edzője, tehát nagyon különböző életkorú fiatalok edzésmunkáját kell összehangolnia a mindennapokban.

Milyen benyomásaid vannak a 2023-as évről, mit sikerült megvalósítanotok az eredeti elképzelésekből?

„Összességében jól sikerült a szezon, habár a teljesítmények nem voltak állandóak, volt, akinek inkább az év eleje, másnak a második fele sikerült jobban. Sok nehézség hátráltatta a versenyzőimet, betegségek, iskolai elfoglaltságok is közrejátszottak az ingadozó teljesítményekben. Természetesen, Varga Zalán idei éves teljesítménye volt a legkiemelkedőbb, nagyon szerettük volna és terveztük is, hogy az ORV-n (Olimpiai Reménységek Versenye) indulhasson. Eredetileg a párosra készültünk Rasztotzky Vincével, de végül négyesben kapott lehetőséget Zalán, ahol a 2 évvel idősebb korosztály versenyzőivel kellett versenyezniük, mégis döntőbe kerültek K4 500 m-en. Zalán U15-ös, az Országos Bajnokságon sikerült dobogóra állnia K1-ben 1000 és 2000 m-en is, 4. helyen végzett 500 m-en, vagyis a korosztálya szűk elitjéhez tartozik, ami a mezőny erősségét tekintve kiemelkedő teljesítmény. Szikora Angéla épphogy lecsúszott a dobogóról K1 U15 1000 m-en, Soós Gréta és Káplár Zille szerzett még értékes helyezéseket (Zille például mindhárom versenyszámában döntős volt, pedig egy nagyon zaklatott év volt a háta mögött). Mindenkire igaz az alábbi, de talán az U14-es versenyzőimre leginkább, hogy erőben még fontos lenne előrelépniük, de ezek a fizikai képességek adott egyén testi fejlettségi szintjéhez is igazodnak, és ebben nagy különbségek vannak még a mezőny teljes szélességét tekintve országos szinten. Természetesen, a serdülő kor egyéb kihívásai is érintik a tanítványaimat, motivációs nehézségek is előfordulnak, amik természetesen összefüggésben vannak egymással. Viszont amilyen nehéz ezeket kezelni, olyan szép kihívás is egyben, hogy az építőkockák a helyükre kerüljenek. Papíron körülbelül 18 főből áll a csapatom, de 2024-re szerintem 10 körüli lesz azoknak a létszáma, akik versenyezni is akarnak. A tanulás is egyre fontosabb sokaknak, és a kevesebb befektetett munka kevesebb eredménnyel, majd emiatt kevesebb újbóli motivációval jár együtt, így a létszám eben az életkorban gyorsan elkezd szűkülni. Ez azonban általános jelenség, nem gödi jellegzetesség. Ugyanakkor ezt edzőként nehéz megélni, és azoknak a versenyzőimnek is szűkíti a lehetőségeit, akik motiváltak, hiszen az edzéseken is kevesebb a versenyző és a valós versenyhelyzet, ami fejlesztené őket. Mindenesetre a 2024-es ORV Szegeden lesz, ez több versenyzőmnek is cél lehet, amiért érdemes küzdeni. Próbáljuk más egyesületek versenyzőivel a közös edzéseket, hogy egymást is húzzák a fiatalok, illetve a páros és négyes egységekbe való bekerülésnek is fontos pillére, hogy a versenyzők ismerjék egymást, dolgozzanak együtt, egymásra tudjanak hangolódni a hajóban. Az őszi szünetben egyébként Törökmezőn voltunk edzőtáborozni (Nagymaros), velem együtt 17 fő vett részt a táborban. Egy kis előkészítése volt ez a téli felkészülésnek, ahol közel 200 km-t bicikliztünk, sokat futottunk és kombináltuk is a kettőt duatlon formájában. A téli felkészülésbe egy kicsivel több Nagy Hideg-hegy, Csomád vagy Naszály futást tervezek, de úszásból is havonta 1 alkalommal szombaton egy extra, 2 órás edzés van betervezve”.