Kajakos karácsony egy mozgalmas esztendő végén

Mintegy 150 fő részvételével tartotta meg a Gödi SE Kajak-Kenu Szakosztálya a hagyományos karácsonyi évadzárót. A rendezvényen az ifjú kajakosok, szüleik és edzőik mellett részt vettek a GSE-ben nevelkedett nemzetközi bajnokok is: Váczai Enikő, Kammerer Zoltán, Kulifai Tamás és Havas Balázs.

Az évzárón megjelentek a szakosztály korábbi vezetői is: Simon Tamás, Hamar János és Barazutti László.

A rendezvénynek a kajakos sportház átépítése miatt a Búzaszem Iskola adott otthont.

Elsőként Nagy Árpád szakosztályvezető köszöntötte az egybegyűlteket, s röviden értékelte a mögöttünk álló dolgos, eredményes évet, majd Dalnoki Tibor, a Dunai Vízisport Alapítvány elnöke megköszönte a gyerekek, edzők, szülők és támogatók munkáját, segítségét. Az edzők rövid értékelés után megajándékozták a csoportok kiemelkedő, legszorgalmasabb fiataljait, majd a közösség elbúcsúztatta az egyik kis csoport edzőjét, Kurunczi Gergelyt, aki mindenki legnagyobb sajnálatára nem tudja vállalni a további munkát a szakosztálynál. A hivatalos rész zárásaként bemutatásra került a szakosztály kajakos klipje, amin sokat dolgoztak lelkes szülők és a sportolók. A pörköltvacsorát a szakosztály egykori versenyzője, Dalnoki Bence főzte, a süteményeket a szülők készítették. 

2014-ben is eredményes évet zárt a Gödi SE Kajak-Kenu Szakosztálya. Eredményeset és igencsak „sűrű” évet. Ami történt, amit elvégeztünk, amibe belekezdtünk, több évre is elegendő lenne.

2014-ben négy magyar bajnoki címmel és számos bajnoki éremmel gyarapodtunk. Lukács István megvédte maraton bajnoki címét K1-ben 15 kilométeren, Korompai László is magyar bajnok lett MK1-ben 2000 méteren, magyar bajnok a kettesünk (Korompai László-Velky Donát MK2 5000 m) és a váltónk is (Korompai László, Báthory Dániel, Mocsáry Gergő, Bársony André MK1 4x500 m). Velük együtt Göd már 169 magyar bajnokot adott a kajaksportnak. Az ősszel hozzánk csatlakozottak között Rimár Szonja is maraton magyar bajnok. 

A szakosztály három korosztályos válogatott sportolót nevel: Sinkó Pannát, Korompai Lászlót és Lukács Istvánt.

Az egykor GSE-ben nevelkedett sportolók más szakosztályok színeiben versenyezve nemzetközi versenyeken, Európa- és világbajnokságokon bajnoki címeket és komoly helyezéseket értek el, ami egykori nevelőegyesületükben folyó szakmai munkát is dicséri. Váczai Enikő kétszeres maraton Európa-bajnok lett (egyéniben és párosban), Havas Balázs és Sólyom Dóra pedig maraton világbajnok. Az ezer méteren világbajnoki ezüstérmes - korábban olimpiai második - négyesben pedig két gödi is van: Kammerer Zoltán és Kulifai Tamás. Emellett az idei Év kajakosai közé két Gödről indult versenyző is bekerült: Kammerer Zoltán és Havas Balázs.

Az év során, hosszas tárgyalásokat, gondos előkészítő munkát követően a szakosztály összefogta a gödi kajakos közösséget. A közel három éve létrejött MAFC kajakszakosztályából a kiscsoport edzőjével együtt a Gödi SE-ben folytatja munkáját. (A nagycsoportot is szívesen vártuk volna vissza, de ők úgy döntöttek máshol folytatják.) Részben emiatt, részben pedig a nagyon aktív és célirányos kommunikáció végett jelentősen gyarapodott a Gödi SE-ben kajakozó gyerekek száma. Jelenleg 120 gyermek tagja a szakosztálynak, ami komoly változás a két évvel ezelőtti 50-hez képest.

A legkisebbeknek – elsősöknek - második osztályosoknak - elindítottuk az országosan is figyelmet keltő KajakStart programot. Ettől azt reméljük, hogy 3-4 osztályos korra, amikor már komolyabban kajakozhatnak a gyerekek, úszni tudó, jobb keringéssel rendelkező kajakosokat kaphatnak az edzők.

A gyerekekkel foglalkozó edzőink száma és felkészültsége is gyarapodott. Sinkó László (Simi) most éppen pedagógiai kiegészítő szakra jár az egri főiskolára, így az edzői végzettsége mellett rövidesen testnevelő tanári végzettsége is lesz. A MAFC-ból a kiscsoporttal GSE-be került korábbi kajakosunk, a TF-hallgató Mizser Dia most épp a motoros vizsgát teszi le. A Kurunczi Gergő csoportját továbbvivő Árkosi Gábor hosszú kajakos múlt után lett testnevelő tanár és úszóedző. Kincses Lajos (Bongyor) segédedzőként dolgozik a szakosztályban, a közel huszonöt éves kihagyás előtt hosszú ideig dolgozott Séra Miklós keze alá, mint az MTK kiscsoportjának edzője. Az úszásban és kerékpározásban sokat segítő Németh István (Putyu) jelenleg segédedzői képzésre jár. A csapat tehát nem csak tudásban és felkészültségben, de létszámban is gyarapszik.    

Újra nagy sikerrel rendeztük meg a Göd Kupát, amely továbbra is a Dunakanyar (ami, mint tudjuk a magyar kajaksport Szilícium-völgye) legjelentősebb kajakos rendezvénye.

A szakosztály engedélyeztette az alsógödi kajakos klubház bővítését, s a szövetségtől kapott támogatás segítségével a megvalósításon dolgozik. Az épület rövidesen tető alatt lesz, s elkezdődnek a belső munkák.

A vezetőség kidolgozta a távlati fejlesztési terveket, a szakosztály jövőképét. A következő felújítandó épület az alsógödi csónakház lesz, ennek a tervezése rövidesen megkezdődhet. A csónakház után a felsőgödi vízi sportbázis megteremtése lesz a következő lépés. Itt egyelőre előkészítő tervezés zajlik.

A létszámnövekedést követnie kellett a szervezetnek is. Kibővült, az aktív szülői körrel 10 fősre nőtt a szakosztály vezetése, így a megnövekedett feladatmennyiség több részre oszlik el.

Külön köszönet illeti Seregi Pétert, aki az építkezésbe és minden aktuális intézni valóba teljes erővel és következetességgel száll be, Fidlóczky Zsoltot, aki a szakosztály anyagi ügyeinek és tagságának nyilvántartásába tesz hatalmas erőt, valamint Szabó Juditot, aki a szülői kapcsolattartás és a programok összefogója, Dalnoki Tibort, aki a Dunai Vízisport Alapítványt szervezi teljes erővel, Nagy Árpádot, aki szakosztályvezetői kötelességeit messze meghaladóan és mellette nagy derűvel dolgozik a mindennapokon, valamint a menedzsment egyik motorját, Horváth Szilárdot, aki innovatív elképzeléseivel, építkezésével, ötleteivel, azok operatív megoldásával segíti a szakosztályt.

Elkészültek a szakosztály belső szabályzatai, házirendje, megváltozott a csónakház felügyeleti rendje. A vezetés felülvizsgálta a bérlők jogosultságát, hogy az aktív tagoknak maradjon elég hely a csónakházban. A 120 gyereket és hajóikat ugyanis el kell helyezni. Elindult egy hajóbeszerzési program is.

Amiben gyengébben áll a szakosztály, azok a pályázatok, erre sajnos nincs meg a megfelelő szakember.

Javult a szakosztályi kommunikáció is. Közösségi oldalunk, honlapunk valamint levelezőlistánk naprakészen tájékoztatja a sportolókat, a szülőket és az irántunk érdeklődőket a szakosztályban történtekről. Tavasszal a kajakos gyerekek képzőművészeti munkáiból kiállítást szervezett a szakosztály a gödi művelődési házban, amelynek megnyitóján a kajakos gyerekek muzsikáltak.

Mindezt takarékos gazdálkodás mellett tette meg a Gödi SE Kajak-Kenu Szakosztálya. Jelenleg némi tartalék is maradt, de az edzői és sportolói létszámnövekedés olyan terheket rakott a szakosztályra, amely továbbra is szigorú gazdálkodást követel. 

(Fotó: Bea István)