Több mint egy tucat gödi érem a Regionális Akadémiai Kupán!

2023. június 2-án rendezték meg a Gyulai Zsolt Regionális Akadémiai Kupát az Újpesti öbölben, ahol a Gödi SE Kajak-Kenu Szakosztálya az éremtáblázat harmadik helyén végzett 3 arany, 7 ezüst és 3 bronzérmet szerezve.

A Regionális Akadémiai Kupa kiemelt jelentőségű verseny, mert innen lehet továbbjutni a Magyar Kupára, ami a legszínvonalasabb és egyben legnehezebb megmérettetés egész évben. Ezt azzal érik el, hogy a páros és négyes hajókban lehetőség van a régión belüli különböző szakosztályok versenyzőinek összeülni, sőt, a Magyar Kupára össze lehet rakni minden régióban egy olyan négyes egységet, amelyben a régió legjobb versenyzői ülnek, akár külön-külön egyesületekből (ebben az esetben természetesen kiváltképp szükségesek lesznek közös csapathajó edzések). 469 nevezés érkezett be a versenyre 20 egyesületből, a gödiek 52 versenyzővel vettek részt, mondhatjuk, hogy aki egészséges volt és engedéllyel rendelkezett, az rajthoz állt.

Pélyi Dávid összegzése:
Főleg csapathajókkal készültünk (12 fővel vettünk részt a versenyen), de Varga Szonja és Herczegh Bori egyéniben indult, ahol nagyszerűen szerepeltek. Szonja egy kis versenybaleset után finiselt óriásit (és végzett így a 3. helyen), ami a jövőre nézve nagyon biztató eredmény. Bori bátor versenyzéssel szerzett 6. helye is örömmel töltött el. A párosokban nehezebb helyzetben voltunk, mert az U10-11-es korosztályokat összevonták, s mivel nálunk mindenki U10-es, így hátrányban voltunk az idősebb versenyzőkkel felálló egységekkel szemben.
Még ha ezt a versenyt edzésként is fogtuk fel, már a maraton bajnokság óta is látszódik a fejlődés, és sok gyereknek az is nagyszerű visszajelzés, hogy el tudják helyezni magukat a mezőnyben, látják, hogy a megfelelő edzésmunkával előre lehet lépni. Bizonyára pár versenyzőnk bejutott a Magyar Kupára, azonban nem veszünk majd részt azon a versenyen, mivel egyrészt akkorra, a Pest Megye Bajnoksága előtti hétre időzítettem egy edzőtábort (Kiskunlacháza, június 24-30.), másrészt úgy gondolom, idén még nem erre a versenyre kell hegyeznünk a formánkat, hanem a korosztályos országos bajnokságra, ami július utolsó hétvégéjén lesz.

Sinkó László (Simi) értékelése és előretekintése:
A gödi utánpótlás kiválóan vizsgázott a versenyen, a tizenhárom megszerzett éremmel a KSI és a Honvéd mögött a harmadik helyet szereztük meg az éremtáblázaton. Ahhoz képest, hogy a keményebb edzéseket, a hosszabb evezéseket csak április közepén kezdtük el, a fiatalok nagyon jó állapotban vannak. Természetesen, majd a Magyar Kupán derül ki, hogy ez mire elég a teljes magyar mezőny ellenében, hiszen Fadd-Domboriban korosztályonként 1 futamban versenyez majd mindenki, egymás ellen. Fontos lesz mostantól, hogy a páros mellett a csapathajókkal is elkezdjük az edzést, hiszen az országos bajnokságra abban is tervezünk egységeket kiállítani, mint ahogy lesz pár érintettségünk a négyes hajókban a Magyar Kupán is, leginkább a többi egyesülettel közös hajót indítva, hogy a presztízs versenyben, a régiók közötti legjobb négyesek versenyében eséllyel tudja felvenni a küzdelmet a Gyulai Zsolt régió. Tetszik amúgy, hogy egyre érettebben versenyeznek a gyerekek, a vízen ülést, a fordulókat is egyre ügyesebben csinálják, a taktikai elemek is beépülnek a versenyzésükbe. Stampf Bence például nagy skalpokat szerezve nyerte meg az U13-asok versenyét, az idei maraton bajnokot és az ottani másik futam győztesét is maga mögé utasította. Látható például Kovács Merse esetében, hogy a távolság egyre jobban csökken közte és a legjobb U11-es versenyző között, a gyorsaság már kezd majdnem ugyanaz lenni, a tempó és az állóképesség viszont még nem. Merse nagyjából 1 éve kajakozik, míg a balassagyarmati fiú legalább 3-4 éve (ez a különbség amúgy sok gödi kajakos esetében megvan, mivel sok egyesületben már a 7-8 éves gyerekek egy része is evezni kezd, nálunk ez 10 éves kor környékére tehető), a különbségek jelentős része azonban 14 éves koruk magasságára kiegyenlítődik. Nagyon tetszett Kramer-Boga Emma, Erdős Nóri és Kovács Bozsidár versenyzése, utóbbi azért is, mert Gödön jelenleg van három, szinte teljesen egyforma tudású U12-es kajakosunk, akik idén még nem tudtak egymás ellen versenyezni (az A-Híd Kupán és a maraton bajnokságon is különböző futamokban versenyeztek), most viszont lehetőségük nyílt egymás ellen is bizonyítani. Bozsidár az U12-es korosztály egyik legjobb versenyzőjével végig el tudott menni a 2000 m-es távon, mindössze 1 m különbséggel szorult a 2. helyre. Ami viszont rosszul esett, hogy az MK2 U12-es egységünket nem várták meg a rajtnál, pedig engedélyünk volt a versenybíróság vezetőjétől, hogy pár percet csúszhat a versenyszám (az épp célba érkező MK2-es egységünk használta azt a hajót, amit Slezsák Tamás és Kemény Kristóf is használt volna, így az átülés extra perceket igényelt volna), ez megviselte a fiúkat és a szüleiket is, bízom benne, hogy többször ilyen nem fordul elő, a szövetség pedig kárpótolja majd a gyerekeket.
Külön szeretném kiemelni, hogy a verseny után még visszaeveztek a fiatalok Gödre (15 km) úgy, hogy este fél 9-re értek a Sportházhoz. Nehéz délutánt teljesítettek így, ami viszont teljes mértékben a fejlődésüket szolgálta. A tanév végeztével Szobra megyünk edzőtáborozni pár napot június 17-től, majd jöhet a Magyar Kupa június 25-én.

Németh István (Putyu) gondolatai a verseny kapcsán:
11 versenyzővel indultunk a Regionális Kupán, nálunk 500 és 1000 méteres távok voltak, mivel U14-től felfelé csak ezeket a távokat rendezték. Így a délelőtti programban az 1000 m-es előfutamok és középfutamok mellett az 500 m-es előfutamok szerepeltek, délután pedig az 1000 és 500 m-es döntőket rendezték. Több régiós egyesülettel is volt együttműködésünk a páros egységekben, így a nagymarosi és a dunakeszi klubokkal. Rózsa Julcsi (1.), Káplár Zille (2.) és Varga Zalán (3.) is dobogón végzett ezekben a páros egységekben, ezen kívül természetesen egyéni számban is rajthoz álltak mindannyian. A pályaversenyzést is szokni kell a kajakosoknak (páran most először mentek pályát), hiszen a bója sorok közötti haladást is tanulni kell, elég, ha csak egy kis ideig lefelé figyel a versenyző és máris könnyen el lehet téveszteni a következő bóját. Mi is voltunk kedvezményezettje ilyen hibából történt kizárásnak és nálunk is történt kizárás emiatt. Ez egy újabb elem, amire figyelni kell, a fejlődésnek ez is ugyanolyan része, mint pl. a bemelegítési rutin. Berencsi Bendegúz győzelme 500 m-en, illetve 2. helyezése 1000 m-en kellemes meglepetése volt, sajnos az U17-U18-os korosztályban már nincs Magyar Kupa, így számára a Pest Megye Bajnoksága lesz a következő megmérettetés július elején (vagy a korosztálya 2. válogató versenye Szegeden 2 hét múlva). Azt még nem tudjuk, hogy a Magyar Kupára lesz-e régiós közös négyes egység, de ha igen, akkor nagy szervezést igényel majd a gyakorlás, mert 2 hét múlva edzőtábort tervezek Esztergomba, és onnan nem lenne egyszerű a Budapestre jövetel egy közös edzés miatt, otthagyva a többi versenyzőmet (vagy korábban befejezve emiatt az edzőtábort). A maraton bajnokság után próbáltunk kicsit a rövidebb távok felé elmozdulni és gyorsítani az edzéseken is, ennek azért látszanak a pozitív eredményei a versenyen, természetesen csodát nem lehet tenni 1 hét alatt. Amit örömmel láttam még, hogy Zille az 1000 m-es távon az utolsó 2 bója sorig vezetett, ott már kijött a májusi betegsége és kihagyásai miatti edzés hiány, de egyre jobban felzárkózik a formáját tekintve a betegsége előtti szintre.