Hét gödi kajakos szerzett aranyérmet a Regionális Akadémia Kupán Szolnokon!

2021-ben nagy sikerrel debütált a Kajak-Kenu Szövetség új versenyeztetési formája a 14 év alatti korosztályok számára, aminek a következtében 2022-ben tovább bővült a versenyzői létszám. A Gödi SE Kajak-Kenu Szakosztálya a 6 régió közül a Gyulai Zsolt Regionális Akadémia tagjaként Szolnokon vett részt a versenyen június 5-én, ahol összesen 11 érmet nyertek versenyzőink!

A Regionális Akadémia Kupa lehetőséget kínált arra is, hogy a különböző szakosztályok versenyzői összeüljenek páros hajókba, amit sokan ki is használtak, a gödi csapat talán leglátványosabb győzelmét Kramer-Boga Emma és esztergomi párja, Villányi Eszter érték el, akik MK2 U12 2000 m-en 23 mp-el előzték meg a mögöttük érkezőket.

Sinkó László (Simi) értékelése és előretekintése:
A gödi utánpótlás kiválóan vizsgázott Szolnokon! 20 szakosztály nevezett versenyzőket, ebből 13 szerzett érmet, a Gödi SE Kajak-Kenu Szakosztálya az éremtáblázaton az előkelő 2. helyet szerezte meg a KSI mögött, de a Honvéd SE előtt, amely egyesületek lényegesen nagyobb és szerteágazóbb erőforrásokkal rendelkeznek! Összességében elmondható, hogy technikában sokkal jobban teljesítettek a fiatalok, mint az edzéseken, és ez nagyon örömteli. Sajnos sok betegség hátráltatott több versenyzőt is az elmúlt hetekben, és ezeknek a hatása tetten érhető a fizikális teljesítőképességen, de dolgozunk tovább, hogy ezekből minél többet sikerüljön ledolgozni. Versenyzőink közül többen most először eveztek versenykörülmények között, így pl. az MK2 U11-ben 3. helyen végző Mészáros-Komáromy Csanád – Benk Lóránd egység 2000 m-en, vagy Imrik Boglárka MK1 U11 2000 m-en, aki nagy hajrával ért fel a 6. helyre. Hatalmas meglepetésre 5. helyen ért célba MK2 U12 2000 m-en a Farkas Bálint – Garamszegi Ákos páros, ahol az volt feltűnő számomra, hogy a hajó ugyan ismerős volt, amikor megláttam, de olyan pozícióban, hogy elgondolkodtam, kik ülhetnek a kajakban. Kramer-Boga Emma esztergomi társával nagyon szépen evezett (a maratoni OB után az esztergomi egyesület keresett meg minket – a bajnokságon pár helyezés választotta el a két versenyzőt egymástól -, hogy mit szólnánk, ha kipróbálnának egy párost a lányok, aminek az eredménye igazán látványos lett). Fantasztikusan evezett MK2 U12 2000 m-es párosunk, Czirbus Máté és Stampf Bence, akik megnyerték a versenyüket. A Szolnokon győztes U12-es versenyzőink jól állnak a pontok gyűjtésében is, amivel bekerülhetnek a válogatott keretbe. Elsősorban utánpótlás szakosztályként ezek kiemelkedő eredmények a Gödi SE-től, ahol azért infrastrukturális oldalon évek óta komoly kihívások vannak. Elég, ha csak a szabadban tárolt kajakokra gondolunk, hiszen nincs épített csónakház, ahová ezeket be lehetne rakni, így az eszközök hamarabb mennek tönkre és sérülhetnek is, mint 2 éve abban az óriási nyárvégi viharban, de gondolhatunk itt olyan edzést támogató eszközökre is (pl. téli időszakban az alapozásnál használt ergométerre), amikből nincs elég számú a versenyzőink részére. Ugyanakkor azt mindig fontosnak tartom kiemelni, hogy a szülők versenyeken (is) nyújtott segítségéért nagyon hálásak vagyunk, most pedig Kecskés Csabi édesapjának különösképpen, aki vontát is húzott Szolnokra, mert egy kocsival nem tudtuk volna megoldani ezt a szervezési feladatot. Legközelebb 1 hét múlva a régiós Eszkimó-Indián Játékok következnek, ami egy nagyon izgalmas, összetett versenyforma, a kajak sport alapjaihoz nyúlik vissza, és olyan gyerekek is jól teljesíthetnek, akik még viszonylag keveset kajakoztak, de jó fizikai alapokkal rendelkeznek (futás, húzódzkodás), ehhez jön majd a célba dobás és a kajakozás a végén.

Németh István (Putyu) gondolatai a verseny kapcsán:
Nagyon szépen teljesítettek a tanítványaim a versenyen, több győzelmet és dobogós helyezést is elértek, ami azért is külön öröm, mert a jó eredmény jó kajakozással is társult, plusz ezzel biztosan megszerezték a Magyar Kupán való indulás jogát is. Varga Zalántól vártam az edzésmunkája alapján, hogy jól fog szerepelni, meg is nyerte egyesben a K1 U14 1000 m-t, és mivel a közös edzéseiket is láttam a Dunakeszi kajakos Nagy-Rasztotzky Vincével, így az sem ért meglepetésként, hogy a K2 U13-14 500 m-t is megnyerték. Mindketten országos bajnoki címet szereztek a maratoni OB-n, így várható volt, hogy a 2 bajnok közös evezése is jól sikerülhet. Varró Csenge K1 U15 500 m-en győzött, Rózsa Julianna MK1 U13 2000 m-en ezüstérmet szerzett, folytatva ezzel nagyszerű idei szereplését. 13 éves kortól új versenyszámok is választhatóak már, és a lebonyolítási forma is változik ezen versenyszámokban, nevezetesen, 500 m és 1000 m-en előfutamok, középfutamok és döntők vannak (létszámtól függően is), ezekre külön kell készülni, mert nagy kihívást és nagy ugrást jelentenek a gyermek korosztályban tanult képességeken felül. Káplár Zille például nagyszerű versenyzéssel lett 3. K1 U14 500 m-en, pedig az előfutama dél körül volt, a döntő pedig 4 órakor. Nagyon nehéz ilyenkor fenntartania a versenyzőnek a megfelelő versenyállapotot, a motivációt, az izmok versenyzésre alkalmas állapotát, de ez egy tanulási folyamat minden generáció részére. Az edzéseken egyre többet kell majd gyakorolni a rövid, de dinamikus evezéseket, 2 illetve 4 perceket menni, sokkal többet kell majd kajakozni állóvízen, pályán, stb. Ezek miatt is tervezem, hogy szombatonként több alkalommal mennénk a KSI-be, az öbölbe edzeni.

Árkosi Gábor rövid összegzése:
Elsősorban olyan fiatalokkal érkeztünk, akik félig-meddig szabadidős szinten űzik ezt a sportágat tanulás mellett, ez most 4 főt jelentett, serdülő és ifjúsági kategóriában. Ez számunkra egy szimpla verseny volt, mert ifjúsági korosztályban már nincs Magyar Kupa döntő, amire itt lehetett volna kvalifikálni, az U10-14-hez hasonlóan. 500 és 1000 m-en voltak a versenyek, Lukács Katalin szerepelt a legjobban, K1 U17-18 500 m-en 5. helyen ért célba, Szűcs Anna pedig K1 U17-18 1000 m-en 6., 500 m-en 7. helyen végzett. Most egy kis alapozás és kilométergyűjtés következik ennek a korosztálynak a további versenyek előtt, a forma élesítése pedig a magyar bajnokságra történik majd.

A Regionális Magyar Kupán elért eredményekkel (ahol egyes és páros versenyeket rendeztek) lehetett bekerülni a június végén megrendezésre kerülő Országos Magyar Kupára, ahol a 6 régió összecsap. Egyesben és párosban is az 1-3. helyezés jelentett automatikus kvalifikációt az Országos Magyar Kupára. Ezen felül, a Regionális Magyar Kupa eredményei alapján (csak azok közül, akik saját jogon bejutottak az Országos Magyar Kupára), régiónként összeállításra kerülnek a versenyzőkből négyesek, vagyis csapathajókba is be lehet kerülni, ami óriási presztízzsel bír. Mindez az edzők és egyesületek között az együttműködést és együtt gondolkodást is erősíti, ami szintén javítja a hatékonyságát a tehetségek gondozásának, a szakmai program végrehajtásának. A „mi” régiónk egyben a legnagyobb létszámú régió is a 6 között, így kvóta alapján további helyek is rendelkezésre állnak majd az Országos Magyar Kupára való bejutáshoz.