14 érmet szereztek fiatal kajakosaink a Regionális Akadémiai Kupán!

Június 4-én került megrendezésre a Gyulai Zsolt Regionális Akadémiai Kupa. A versenyre 44, 14 év alatti gödi kajakos nevezett, ahol versenyzőink harmada tudott érmet szerezni. További értékes helyezések is születtek, amellyel továbbjutást vívtak ki sportolóink a június végi Országos Magyar Kupára.

Sinkó László (Simi) így értékelt:
Az idén indított Regionális Akadémiai Kupához fűzött szakmai remények teljes mértékben visszaigazolódni látszanak. Örömteli látni a hatalmas versenyzői létszámokat és a sok sikert, amivel a gyerek és kölyök korosztályokban versenyző fiatal kajakosok és kenusok további lendületet kapnak a munka folytatásához. Mivel a verseny feljutásos volt az Országos Magyar Kupára, ezért mindenki keményen odatette magát, és egy kivétellel, a csoportomban lévő összes versenyző bejutott a döntőbe, az országos versenyre (ő nemrég kezdett kajakozni, jól is ment, a középmezőnyben végzett).
Az indulhat az Országos Magyar Kupán, aki regionális kupán részt vett és egyéni számokban az 1-5. helyezést, a párosokban az 1-3. helyezést ért el. Versenyszámonként további versenyzőket lehet majd nevezni az adott versenyszámra legtöbb versenyzőt nevező egyesületeknek, ezért is volt fontos, hogy ilyen magas létszámmmal képviseljük a gödieket. Volt olyan versenyszám, ahol a legtöbb versenyzőt a mi neveztük, így további öt kvótát kapunk az országos döntőre. A második legtöbb versenyzőt kiállító csapat 3, a harmadik legtöbb versenyzővel nevező egyesület pedig általában további 2 extra helyet kapott.
Az U10-12 korcsoportokban csak egy számban, 2000 m-es távon indulhattak a versenyzők.
13 versenyző volt a csoportomból, a legjobb eredményt Stampf Bence érte el egy 2. helyezéssel MK1 U11 2000 m-en, és szintén 2. lett a Turi Angéla – Vecseri Vivien MK2 U10-11 2000 m-es páros. Ugyanebben a versenyszámban 4. helyezést ért el a Lepkó Sarolta – Hattyasy Katalin páros. A nap pozitív meglepetése volt Nagy Nimród teljesítménye (MK1 U11 2000 m), aki az edzésmunkájából nem várhatóan, egészen fantasztikusan, a 3. helyen ment a táv feléig, onnan visszacsúszott ugyan a 6. helyre, de ha ezt a most mutatott hozzáállást az edzésekre is át tudja menteni, akkor látványosan javulhat a teljesítménye.
Sajnos volt, akit kézsérülés hátráltatott a versenyen való indulásban. Már ebben a korban nagyon fontos, hogy a versenyző egy sérülést követően teljesen rendbe jöjjön, nem érdemes további kockázatot vállalni a terheléssel, hiszen a sérülés súlyosbodhat.
Zárásként kiemelném még, hogy az örömteli sikerek mellett látni lehet az irányt, merre kell tovább fejlődnie kajakosainknak, ilyen például a rajt gyakorlása. Ez a tapasztalat a rövid és középtávú edzésmunkára is hatással lesz.

Fazekas Botond beszámolója:
Pénteken a Gyulay Zsolt Régiós Akadémia versenyen a csapatom több dobogós helyezést is elért. 2000 m-en és az olimpiai távon, 1000 m-en is versenyezhettek már a fiatalok.
Szabó Vilmos korosztályában (U14) megnyerte az 1000 m-es egyes és páros versenyt is Maszárovits Lászlóval kiegészülve. Egyesben fölényes, 2 bójasoros győzelmet aratott, ami bizakodásra ad okot a 3 hét múlva megrendezésre kerülő Országos Magyar Kupára is. Párosban is rajt-cél győzelmet arattak és magabiztos versenyzéssel utasították maguk mögé a többieket. Ugyanebben a futamban Bús Huba 4. helyen ért célba váci párjával, Molnár Mersével. Jól működnek a szakosztályok közötti együttműködések a csapathajók összeállításánál, ami a szakmai program egyik fontos, sarkalatos pontja. Maszárovits László egyesben 7. helyen ért célba.
Az eggyel idősebbeknél az U15-ös korosztályban Gál András egyesben 8. helyen végzett 1000 m-en, míg szintén váci párjával, Péter Dániellel a K2-esek versenyében hatodikok lettek.
Ezekkel az eredményekkel a fiatalok biztosították a helyüket az Országos Magyar Kupára is, mert a pénteki verseny mintegy válogató funkcionált az akadémiák közti versenyre az országos döntőn.
Az Országos Magyar Kupáig szeretnénk az edzéseken nagyobb hangsúlyt fektetni a csapathajókra, mert míg a Szabó Vilmos - Maszárovits László egység már évek óta együtt evez és tökéletesen érzik egymás rezdüléseit a hajóban, a másik 2 páros frissen alakult egységek. A párosok összecsiszolásával szeretnénk minél felkészültebben, remek formában érkezni az Országos Magyar Kupára.

Németh István (Putyu) az alábbiakat emelte ki a versenyről:
A 2000 m és 1000 m mellett 500 m-es versenytávok is voltak az U13-U14-es korcsoportnak, egy versenyző maximum 2 számban indulhatott. 19 versenyző volt a csoportomból a versenyen, ahol számukra első alkalom volt, hogy pályán mentek: a fiúk 1000 m-en, a hölgyek 500 m-en állhattak rajthoz. Utóbbi 2 versenyszámban életükben először kellett a versenyzőknek előfutamot, középfutamot és döntőt is menniük! A futamok beosztását sorsolással végezték. A továbbjutás szempontjából hátrányos helyzetet is megéltünk, mivel az egyik versenyzőm negyedik lett a saját középfutamában, és ezzel nem került döntőbe, míg egy másik középfutamot fölényesen nyert volna meg azzal az időeredménnyel, amit elért. Természetesen, nem lehet mindig összehasonlítani az időeredményeket különböző futamokban, de a körülmények ekkortájt nem változtak meg a vízen, így nyugodtan kijelenthető, hogy döntőt ért volna ez a teljesítmény egy szerencsésebb futambeosztással.
Nagyszerű győzelmet aratott Káplár Zille MK1 U13 2000 m-en, a mezőnyt közel 100 m-el előzte meg. U13 az utolsó év, amikor még választhatnak a versenyzők, hogy MK-ban (minikajak) vagy K-ban versenyeznek, U14-ben már csak a kajak van. Lehetőségem volt arra, hogy biciklivel kövessem Zillét a futam során, mivel az 1-es pályán volt, így tudtam felé kommunikálni is, hogy mire figyeljen. Varró Csenge K1 U14 500 m-en lett 3., míg Kiss-Kovács Tamara K1 U13 2000 m-en ért fel a dobogó 3. fokára. A fiúk között Varga Zalán 2. helyezett lett MK1 U13 2000 m-en, ugyanebben a versenyszámban Vizsy Botond 4., Kramer-Boga Ábel pedig 6. helyen végzett. Érdekes lesz majd azt megtudni, hogy Csáti Csenge helyzete miként alakul, aki K1 500 m-en bedőlt, így helyezetlen maradt, Káplár Zillével azonban K2 U13-14 1000 m-en 5. helyet szereztek, amivel az Országos Magyar Kupára bejutott Csenge is. A kérdés, hogy a nagyszámú versenyzővel érkező egyesületeknek adott extra helyek egyikét fel lehet-e használni Csenge esetében az egyéni 500-as indulásra, illetve, hogy Ő benne volt abban a csapathajóban is, ami az Országos Magyar Kupán a Gyulai Zsolt Régiós Akadémiát képviseli a többi régióval összevetésben, így ez a helye is kérdésessé vált most. Bízunk benne, hogy megnyugtató választ kapunk napokon belül erre a kérdésre, hiszen a döntőn biztosan ott lesz párosban, és ennek az akadémiai rendszernek egy fontos kritériuma a tehetségek gondozása, menedzselése, most pedig pontosan erről lenne szó!

Összességében elmondható, hogy a gödi kajakosok sokat profitálnak az új, akadémiai rendszerből is, ami saját magukon kívül sok örömet okoz az edzőiknek. A versenyzőket kellő motivációval látja el az újabb munkához és a kihívások leküzdéséhez.
A szülőknek pedig óriási köszönetet kell mondanunk, hiszen a gyerekek felkészültségéhez és a közvetlen versenyeztetési, szervezési, utazási feladatokhoz is nélkülözhetetlen a segítségük!
Folytatás június 26-27-én, az Országos Magyar Kupán!